PRELEKCJA "STAN WOJENNY W KRAJU I REGIONIE"

Strona główna » Aktualności » PRELEKCJA "STAN WOJENNY W KRAJU I REGIONIE"

13 grudnia 1981 roku, gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił ukonstytuowanie się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Doszło do brutalnych akcji, zatrzymano tysiące osób – głównie działaczy „Solidarności” i innych organizacji walczących z reżimem komunistycznym.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń w naszej szkole odbyła się dziś prelekcja „Stan wojenny w kraju i regionie” pana Marka Wachowicza – zawierciańskiego dziennikarza i fotoreportera, który przybliżył naszym uczniom problemy życia codziennego w latach 80. XX wieku.

Spotkanie to było doskonałą okazją do pogłębienia swojej wiedzy, dzięki rozmowie z naocznymi świadkami wydarzeń. Źródła historyczne przyniesione przez prowadzącego, takie jak zdjęcia, książki, broszury oraz czasopismo „Solidarność” pozwoliły uczniom „namacalnie” poznać realia panujące w tym trudnym dla naszego kraju okresie.

Zajęcia spotkały się z niezmiernie dużym zainteresowaniem uczniów klas VIII, a idee przekazywane za ich pośrednictwem wpływają na kształtowanie tożsamości narodowej oraz regionalnej, a także wrażliwość społeczną i światopoglądową odbiorców.

data dodania: 2019-12-12 17:42:05