Szkoła Muzyczna w Zawierciu

SZKOŁA MUZYCZNA W ZAWIERCIU

Szanowni Państwo!

Z wielką satysfakcją pragniemy Państwa poinformować, że od 1 września 2022 r.
w naszym mieście Zawiercie rozpocznie działalność publiczna Szkoła muzyczna I stopnia.

Placówka będzie się mieścić przy ul. Powstańców Śląskich 18 w obecnie istniejącej SP 4.

Nauka w szkole jest bezpłatna, a jedyne Państwa koszty będą związane z wypożyczeniem instrumentu (jeżeli nie zakupią Państwo własnego).

Naukę można rozpocząć na następujących instrumentach:

• Fortepian
  • Akordeon
  • Skrzypce
  • Wiolonczela
  • Gitara
  • Flet
  • Saksofon
  • Obój
  • Trąbka
  • Puzon
  • Perkusja

Zajęcia będą odbywać się w godzinach popołudniowych na ogół 2 lub 3 razy w tygodniu.

Warunkiem rozpoczęcia nauki jest:

1. złożenie wniosku wraz z zaświadczeniem lekarskim
  2. uzyskanie akceptacji komisji rekrutacyjnej podczas badania przydatności
  3. zakup lub wypożyczenie instrumentu (wypożyczenie nie dotyczy fortepianu/pianina).

Na teranie szkoły będzie funkcjonować odpłatna  wypożyczalnia instrumentów, z której będą Państwo mogli korzystać.

W Szkole Muzycznej I stopnia realizujemy program kształcenia muzycznego na poziomie podstawowym. Nauka odbywa się w dwóch cyklach:

1. Sześcioletni cykl nauczania

Do klasy pierwszej Szkoły Muzycznej I stopnia o sześcioletnim cyklu kształcenia, może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 7 lat i nie więcej niż 10 lat lub 6 lat posiadający opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki. Obowiązkowe przedmioty w klasie pierwszej, to:

• instrument główny 2 razy w tygodniu po 30′
  • kształcenie słuchu 2 razy w tygodniu po 45′
  • rytmika 1 raz w tygodniu – 45′

2. Czteroletni cykl nauczania

Do klasy pierwszej Szkoły Muzycznej I stopnia o czteroletnim cyklu kształcenia może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy co najmniej 8 lat i nie więcej niż 16 lat.

Obowiązkowe przedmioty w klasie pierwszej, to:

• instrument główny 2 razy w tygodniu po 45′
  • kształcenie słuchu 2 razy w tygodniu po 45′

W klasach wyższych uczniowie  Szkoły Muzycznej uczęszczają dodatkowo na zajęcia chóru lub orkiestry, grają w zespołach instrumentalnych.

Rodzice kandydata ubiegającego się o przyjęcie do szkoły powinni złożyć do sekretariatu szkoły następujące dokumenty:

• wniosek o przyjęcie do szkoły (do pobrania w załącznikach),
• zaświadczenie lekarskie o braku przeciwskazań do podjęcia nauki w szkole muzycznej.

Termin składania wniosków 4 maja 2022 r.

Kwalifikowanie kandydatów do klasy pierwszej odbędzie  się na podstawie badania przydatności, które zostanie przeprowadzone  7 maja 2022 r. w Szkole muzycznej  (ul. Powstańców Śląskich 18).

Szczegółowy harmonogram rekrutacji będzie dostępny po terminie składania wniosków tj. po 4 maja.

Celem  badania przydatności jest określenie uzdolnień muzycznych, warunków fizycznych i predyspozycji do nauki gry na określonym instrumencie.

Bardzo prosimy wpisać we wniosku trzy preferowane instrumenty.

Ostateczną decyzję o zakwalifikowaniu kandydata na dany instrument podejmuje komisja biorąc pod uwagę punktację z przesłuchania, ilość dostępnych miejsc na dany instrument oraz warunki psychofizyczne dziecka.

Na przełomie kwietnia i maja będzie dla Państwa zorganizowane spotkanie informacyjne, o dokładnym terminie będziemy informować.

Zapraszamy do Szkoły Muzycznej!!!